Born to Die zine

Miejsce: Parczew

Status: dead!

Born To Die zine to pismo które niestety nie trafiło w swój czas. Pojawiło się bowiem u schyłku ery zinów, skutecznie wypieranych już wówczas przez webziny i serwisy internetowe. Być może to właśnie sprawiło, że pismo nie zyskało szerokiej popularności? Któż to wie? Pewne jest jednak coś innego – było to na pewno pismo z ambicjami i pismo z aspiracjami. Ambicje widać w ilości i szerokim spektrum prezentowanych materiałów w poszczególnych numerach, obecne są bowiem zespoły o różnej pozycji i prezentujące różnorodne style grania. Natomiast aspiracje widać w formie wydawania zina i podejściu do tematu. Na moje oko, pismo zdecydowanie miało ochotę, aby stać się oficjalnie ukazującym się i dostępnym periodykiem. Zresztą od numeru bodajże czwartego, na okładkach figuruje już symbol ISSN…. No ale to już historia, wróćmy zatem do samego pisma.

Logotyp zina przygotował nie kto inny, a sam Szpajdel, spec od tego typu rzeczy. Pierwszy dwa numery ukazały się jeszcze w latach 90-tych, kolejne pięć już w obecnym stuleciu. Debiut, jak to debiut – cieniutko, bardzo krótkie wywiady, robione nieporadnie i tak jakby niepewnie. Ale już kolejne numery to zdecydowana zwyżka ilości i przede wszystkim jakości materiałów, pojawiły się też zespoły z zagranicy. Grubaśne, opasłe w treść numery oraz zastosowanie miniaturowej czcionki sprawiało że na przeczytanie każdego z nich trzeba było poświęcić mnóstwo czasu. Się ktoś musiał napracować wklepując toto do komputera J Oprócz wywiadów, bardzo silnym punktem każdego numeru były też bardzo liczne recenzje wydawnictw muzycznych. Za całość pisma odpowiadało przez te lata kilka osób co na pewno ułatwiało i przyspieszało prace z wywiadami i recenzjami – tym bardziej ze każdy z edytorów ogarniał tylko pewien obszar metalowego grania który jak sądzę był mu akurat najbliższy. Łącznie ukazało się 7 numerów pisma, numer ósmy, jak udało mi się ustalić u źródła, był jeszcze planowany ostatecznie jednak z uwagi na kwestie finansowe i dostęp do drukarni nie został sfinalizowany. Co ciekawe, równolegle z papierowym wydaniem, prowadzony był również webzine, który podobnie jak pismo aż ociekał ilością zgromadzonych informacji. Nacisk działalności położony był jednak zdecydowanie na wersję papierową, internet tylko towarzyszył. I na zakończenie jeszcze jedna informacja, bo o ile się nie mylę, dopełnieniem działalności edytorskiej była wydana co najmniej jednokrotnie kompilacyjna płyta CD-R z zespołami z różnych stron świata.

Po wygaszeniu działalności związane z papierowym zinem, tudziez jego wersją online, ekipa edytorska udziela sie obecnie na portalu Metal Center, który sobie w sieci funkcjonuje, dostarczając aktualności i materiałów z bardzo szeroko rozumianej sceny metalowej. Kto chce niech zajrzy: http://www.metalcentre.pl/

Data wpisu: 2017-01-10

Data aktualizacji: 2021-11-03


BORN TO DIE zine 1
Rok: 1999
Format: A5
Stron: 44
Język: polski

Absinth, Silent, Interfector Promotions, Seminarium, Ukrivolsa, Abusiveness, Thetragon, Darkness Our Bride, Odium, Artur Mieczkowski, Demise, Cold Passion, Otherside, Elysium, Tanelorn, B.Art.Ek, Decapitated.

Special: W dzień przed pierwszym dniem stworzenia (opowiadanie)


BORN TO DIE zine 2
Rok: 1999
Format: A5
Stron: 84
Język: polski

Mechanix, Nameless, Desdemona, Waterfall, Anxious.Exe, The Fourth Is Eligor, Nostromo, Succubus, Shadows, Land, Gontyna Kry, Tornrak, Wojnar, Duch Lasu, Infamis, Hornagest, Wintermoon, Eschatos, Dunkelheit, Agalirept, Holy Death, Solitary, Regnum Irae, Eternal Deformity, Immemorial, Anger, Agonia Mag., Krzysztof Biliński, Deadly Swim.
Artykuły: Jak Słowianie kolonizowali Skandynawię…, O Literaturze Nauk Magii cz. I, METALMANIA ’99
Special: Jezus z celi nr 7.


BORN TO DIE zine 3
Rok: 2000
Format: A5
Stron: 78
Język: polski

ARACHNOPHOBIA Zine, Norden, Sacriversum, Mortis Dei, In Articulo Mortis’Zine, Nomad, Maleficium Distribution, Accusabilis Distribution, Burning Abyss zine, Ethelyn, Poganin, Dogma, Cicatrix, Mess Age., Nobilitas Nigra, Rise Up, Ad Infinitum, Silence, Hate, Calvaria, Bloodwritten, Via Mistica, Under Froge, Black Altar, Astarot, Behemoth, Hellveto, Ladros, Kampf, Cranial Torment, In The Depth Of Night, Vox Interium.
Artykuły: O Literaturze Nauk Magii cz. II, METALMANIA 2000
Special: Ostatni brat praprzodków.


BORN TO DIE zine 4
Rok: 2001
Format: A5
Stron: 107
Język: polski

Horfixion, The Last Fall, Crypt, Open Casket, Gothica, Forest Of Impaled, Lord, The Venus Fly Trap, Pandemia, Butchered , Liege Lord, Cenotaph, Lunatic Gods, Vintage Solemnity, Krabathor, Indicium, Double Diamond, Monolith, Vespera, Medebor, Sepsism, Centennial, Couragous, Malevolence, Thorn, Infamis, Severe Torture, Faust, Beast Petrify, Voracious Gangrene, Witchmaster, Stormcrow, Carnal Feelings, Braquemard, Disinter, Al Sirat, Erytrosy, Melencoliasi, Inhumate, Mystica.

Artykuły: O Literaturze Nauk Magii cz. III, Dlaczego Bóg nie może zrobić doktoratu?


BORN TO DIE zine 5
Rok: 2002
Format: A5
Stron: 80
Język: polski

Pyaemia, Levifer, Vle, Typhoid, Cryptohowl, Charnel House, Disinfect, Inner Fear, Valinor, Antares, Solekhan, Demimonde, Damnable, Azarath, Mangled, Dementor, Anasarca, Beheaded, Evolution, Immemorial, Fleshtized, Gorerotted, Resurrected, Resuscitation, Phantasmagoria, Necroscope Zine, Brutal Vomit zine, Twisted Tower Dire.


BORN TO DIE zine 6
Rok: 2004
Format: A5
Stron: 100
Język: polski

Atrophia Red Sun, Supreme Lord, Vedonist, Anael, Parricide, Gutter Sirens, Mrock’webzine, Ravished Flesh, Bisclaveret, Monastery, Afterfeedback, Scent Of Death, Neolith, Cremaster, Denata, Eternal Pain, Wasteland, Newbreed, Dimentianon, Chamber Of Shred, Kingcrow, Todesblei, Mutilation, Detrimentum, Putridity, Vargsriket, Byatis, Infatuation Of Death, Mortal Intention.


BORN TO DIE zine 7
Rok: 2007
Format: A5
Stron: 88
Język: polski

Parricide, Impureza, Stoma, Synthphonia Suprema, The Great Kat, The Orange Man Theory, Wizards’ Hymn, Arkona, Deflore, Ghost Machinery, Hesperus Dimension, Assassin, Zemial, Soul Takers, Grzegorz Kupczyk, Pek, Phobia, Splitter, Blaspherian.


Memorabilia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *