Bustenhalter zine

Miejsce: Kielce
Status: dead!
Kontakt: nie dotyczy

No proszę. Było co najmniej 6 numerów tego zina, a ja widziałem zaledwie jeden, chyba ostatni pod tym tytułem – co edytor zapowiada we wstępniaku. O ile dobrze kojarzę, ten sam autor odpowiada za ukazujący sie nieco później MYSTICOS zine który był już bardziej tzw. artzinem, mniej dotyczącym muzyki jako takiej a bardziej wszelkich innych przejawów twórczości podziemnej.

Powyższe słowa napisałem w roku 2016, gdy powstał opis jedynego numeru pisma jaki wówczas posiadałem. Od tamtego czasu udało się zdobyć jeszcze dwa, numer 5 i … debiut, czyli numer 1. Numer pierwszy jest datowany na wrzesień 1991, został zredagowany przez 3 osoby – Aborta, Holocausto oraz Liteosa. Ze wstępniaka dowiemy się że zine powstał z fuzji działających wcześniej zinów Virus Hiv oraz Alcatraz, ale czy pisma te wyszły czy tez tylko próbowały zafunkcjonować to już nie wiadomo. Faktem jest tylko rozpoczęcie działalności pod nową nazwą – Bustenhalter. Pierwszy numer jest mocno chaotyczny, widać fascynacje sceną HC i GC, ale nie brakuje materiałów także o innych klimatach np. Pandemonium czy Black metalowym Capri Sancti. Ciężko to jednak czytać – ten chaos…. Kolejny numer w kolekcji do #5. w tzw. międzyczasie tematyka pisma odbiegła (i pobiegła) w kierunku Black Metal, co niektórzy uznali za pozerstwo i działania trend’owe, a edytorzy trafili na łamy szkalującego tego typu działania tj. Megalucyfers zine. W numerze 5 i 6 rzeczywiście pojawiają się grupy BM, ale jednak to nie jest dominujący nurt w piśmie, choć pojawił się tez tekst mocno krytykujący Behemoth, heh, lata lecą a ten zespół wciąż jest za coś krytykowany he he. Może coś w tej krytyce rzeczywiście jest uzasadnione. A sama tenatyka Black metal była zapewne wynikiem tego, że jednym z edytorów tudzież osób wspomagających redakcję, był Holocausto, członek zespołu Capri Sancti obracający się właśnie tych klimatach, stąd też odciśnięte piętno właśnie tego gatunku. Co ciekawe, we wstępniaku numeru #6 zapowiadającego zakończenie działalności pisma, pojawia się informacja żeby szukać zinów Autumn i MOONLESS SKY w których edytor Abort zamierzał się pojawić… ja jednak nigdy o takowych zinach nie słyszałem, trudno więc osądzić czy były takie pisma i tym samym czy była kontynuacja działalności Bustenhalter pod inna nazwą… Jak ktoś ma jakieś info, niech śmiało pisze.


BUSTENHALTER zine 1
Rok wydania: 1991
Format: A5
Język: polski
Stron: 24

Schizoorgasm, Lobotomy, Gibbet Terror, Danger Drive, Nuctemeron, Pandemoniu, Capri Sancti, Chaotic Terror, Sarcophagidae, Lavatory (bio), Manslaughter (bio), S.O. War (bio)

Live: Chaotic Terror (Kielce, 01.06.1991), Manslaughter, Pandemonium, Imperator (Kielce, kwiecień 1991)


BUSTENHALTER zine 4
Rok wydania: 1995
Format: A5
Język: polski
Stron: 40

Thirst, Graveland, Carrion of Torrent, HOLOCAUST zine, Damnation, Holocaust, Bitterness, Cemetery of Scream, Pagan Temple, Neolith, Capri Sancti, Kohort, Ahrimah, Katatonia (PL), Mastiphal (Gdansk), Purgatory zine,

Special: Behemoth – banda pozerów! oraz Brotherhood of Satan czyli La Vey po polsku


BUSTENHALTER zine 6
Rok wydania: 1995
Format: A5
Język: polski
Stron: 44

Pantheon, Psychotron, Agonia, Sacrum, Christ The Insane, Hodur, Abigail, Mastiphal, Lux Occulta, Discructor, Insomnia, Lord Imachuemanch, Nordor, Gromowładny, Gods Tower, Antrum, Windham Hell

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *